Kad je riječ o svjetskoj trgovini, EU je u idealnom položaju. Zahvaljujući otvorenosti trgovinskih aranžmana EU je postao najveći akter na svjetskoj trgovinskoj sceni te je i dalje privlačna regija za poslovanje.
EU svaki dan izvozi robu u vrijednosti od nekoliko stotina milijuna eura, ali i uvozi u vrijednosti od nekoliko stotina milijuna. Najveći je svjetski izvoznik gotovih proizvoda i usluga te najveće izvozno tržište za oko 80 zemalja.
Zemlje EU-a zajedno čine 16 % svjetskog uvoza i izvoza.
Kao poduzeće koje posluje u Europi možete iskoristiti pogodnosti jedinstvenog tržišta EU-a te određenih trgovinskih aranžmana s drugim europskim zemljama. To znači da se većina robe može slobodno kretati unutar tog područja bez ikakvih dodatnih troškova ili količinskih ograničenja. To se naziva slobodno kretanje robe. Međutim, određena roba, primjerice trošarinska roba i kemikalije podliježe dodatnim pravilima. Osim toga, imate različite obveze u vezi sa PDV-om, ovisno o tome što prodajete, kome prodajete i kamo se roba prevozi.
Carinske formalnosti moraju biti izvršene kada se roba uvozi ili izvozi između EU-a i bilo koje zemlje koja nije u EU-u (uključujući one koje ostvaruju pogodnost slobodnog kretanja robe, u ovom slučaju: Europski gospodarski prostor, Švicarska, Turska, Andora i San Marino).
Unutar EU-a ne postoje razlike među kupcima
Iako možete sami utvrditi opće uvjete prodaje, uključujući ograničenja u pogledu dostave, svi vaši kupci iz EU-a moraju imati jednak pristup robi kao vaši lokalni kupci.
Sve posebne ili promidžbene cijene ili posebne uvjete prodaje morate ponuditi svim svojim kupcima neovisno o zemlji EU-a u kojoj imaju sjedište, njihovu državljanstvu, boravištu ili mjestu poslovanja.
Ta se pravila primjenjuju na transakcije putem interneta i fizičke transakcije ako se roba prodaje krajnjem korisniku (pojedincu ili poduzeću koje kupljeno ne namjerava preprodavati, preinačiti, obrađivati, iznajmljivati ili dati u podugovor).